HV71
MatcherSpelschema»
Slut e. OT
FBK3
BIF2
Slut
RBK5
ÖRE0
Idag 16:00
DIF0
LIF0
Idag 16:00
FHC0
VLH0
Idag 16:00
KHK0
LHF0
Idag 16:00
HV710
LHC0
Idag 18:30
BIF0
FBK0
Idag 18:30
ÖRE0
RBK0
11/12 16:00
MIF0
SKE0
20/12 19:00
BIF0
KHK0
20/12 19:00
LHC0
VLH0
20/12 19:00
FBK0
ÖRE0
20/12 19:00
FHC0
HV710
Nyheter från HV71
Lance Ward: "Underbart att vara tillbaka"
09/12 

Lance Ward i HVTV om återkomsten till Jönköping, sin roll som ungdomstränare i Kanada och förväntningarna inför morgondagen ceremoni i Kinnarps Arena.

Förlust för HV71 mot Malmö Redhawks
08/12 

Malmö tog på torsdagen sin andra seger på en dryg vecka mot HV71. Ikväll skrevs slutsiffrorna till 4-0 för skåningarna, som därmed även gick om HV i tabellen.

Önerud inför kvällens match mot Malmö
08/12 

Simon Önerud gjorde två mål senast mot Malmö och blev också i vecka uttagen i landslaget. Idag står han för införsnacket i HVTV.

Alexei Salomatin har avlidit
07/12 

Förre HV-spelaren Alexei Salomatin har avlidit 51 år gammal uppger ryska klubben Spartak Moskva.

Martin Thörnberg tvingas till knäoperation
06/12 

Martin Thörnberg har under en tid haft bekymmer med sitt ena knä och missade också ett antal matcher under hösten på grund av dessa besvär. Nu bedömer HV-läkaren Jonas Kalman att operation är nödvändig för att komma tillrätta med problemen för Thörnberg.

HV71 förlänger med Lawrence Pilut
06/12 

Nu är det klart att HV-backen Lawrence Pilut stannar i klubben ytterligare två säsonger. ”Lawrence har utvecklats till en av våra viktigaste backar och det är naturligtvis kul att han fortsätter sin karriär i HV71”, säger Johan Hult, sportchef i HV71.

Mer om HV71
Tornberg: "Vill lyfta fram Glenn Gustafsson"
03/12 

Presskonferensen efter matchen mellan Örebro Hockey och HV71. En match som HV71 vann med 3-0.

Presskonferens: Luleå - HV71
23/10 

Highlights: HV71 - Örebro
13/10 

Se höjdpunkterna från matchen i Kinnarps Arena när Örebro Hockey besegrade HV71 med 5-3.

Ivarsson hyllar Libors fyra poäng
13/10 

Libor Hudacek svarade för två mål och två framspelningar när Örebro Hockey kom ur HV71:s svåra grepp och tog andra raka vinsten, 5–3.

Hudaceks bakom Örebros heroiska vinst
13/10 

Julius Hudacek räddade närmare 50 skott – och brorsan Libor ordnade två mål när Örebro Hockey svarade för ett styrkebesked och besegrade formtoppade HV71 med 5–3 på bortais.

NHL-meriterad back till HV71
18/07 

HV71 meddelade under dagen att klubben gjort klart med backen Dylan Reese, med bland annat 78 NHL-matcher på meritlistan. Han har även gjort en säsong i KHL och förväntas bli en ledare på isen.

Video från SHL Play
7:04

Lance Ward: "Underbart att vara tillbaka"

3:51

Önerud inför kvällens match mot Malmö

2:54

Lias om JVM-platsen: "En pojkdröm"

26:48

HVTV All Access - del 4

5:12

Reese: "Vi behöver spela smartare än senast"

5:51

Lindbom inför kvällens match mot Malmö

2:16

Önerud i HVTV efter segern mot Luleå Hockey

6:36

Födelsedags-Ted inför kvällens match

1:25

Borgman i HVTV efter segern mot Karlskrona

1:43

Hansson: "Vi måste spela med tålamod"

1:51

PW i HVTV inför HV71-Karlskrona

4:08

Lindbom i HVTV inför kvällens match

3:47

Fanny Rask inför helgens hemmamatcher

3:58

Lindbom: "Thörnberg tillbaka men Reese missar"

2:05

Tedenby inför kvällens match mot Skellefteå

8:03

HVTVLIVE med Rockström och Andersson

Tabell
 LagGPGDP
1Frölunda HC262153
2Brynäs IF252045
3Växjö Lakers261345
4Malmö Redhawks261145
5HV71252044
6Karlskrona HK25642
7Färjestad BK26241
8Linköping HC25-440
9Skellefteå AIK25239
10Luleå Hockey26-336
11Örebro Hockey25-1531
12Djurgården Hockey25-2427
13Leksands IF26-3125
14Rögle BK25-1821
Poängliga
 SpelareGPGATP
1Broc Little25101727
2Oskar Lindblom2581624
3Joakim Lindström24101323
4Libor Hudacek24111122
5Daniel Paille25101121
6Henrik Tömmernes2631821
7Bryan Lerg2591120
8Alexander Bergström2581220
9Jesper Jensen2441620
10Olli Palola2691019
11Ludvig Rensfeldt2581119
12Ilari Filppula2681119
13Johan Sundström2171219
14Andreas Thuresson2671219
LIVE
Slut e. OT
FBK3
BIF2
Slut
RBK5
ÖRE0
Idag 16:00
DIF0
LIF0
Idag 16:00
FHC0
VLH0
Idag 16:00
KHK0
LHF0
Idag 16:00
HV710
LHC0
Idag 18:30
BIF0
FBK0
Idag 18:30
ÖRE0
RBK0
11/12 16:00
MIF0
SKE0
20/12 19:00
BIF0
KHK0
20/12 19:00
LHC0
VLH0
20/12 19:00
FBK0
ÖRE0
20/12 19:00
FHC0
HV710