HV71
MatcherSpelschema»
Slut
KHK1
VLH4
Slut e. OT
LHF5
FBK4
Slut
SKE3
BIF0
Slut
DIF4
LIF3
Slut
LHC2
RBK1
Slut
VLH4
KHK0
Slut
HV715
ÖRE1
24/01 19:00
SKE0
HV710
24/01 19:00
RBK0
DIF0
24/01 19:00
FHC0
KHK0
26/01 19:00
DIF0
FBK0
26/01 19:00
ÖRE0
LHF0
26/01 19:00
VLH0
RBK0
Nyheter från HV71
Brännström i HVTV efter segern mot Örebro
21/01 

Erik Brännström i HVTV om första SHL-målet och kvällens seger mot Örebro Hockey.

Femetta mot Örebro gav femte raka HV-segern
21/01 

HV71 tog sin femte raka seger när man på lördagskvällen hemmabesegrade Örebro Hockey med 5-1 i Kinnarps Arena. Filip Sandberg, Erik Brännström, Christoffer Törngren, Andreas Borgman och Erik Christensen gjorde målen.

Jakobsson tvåmålsskytt när HV71 bröt förlustsviten
21/01 

HV71 Dam är återigen på bortaturné, denna helg i Sundsvall och Gävle. Helgen började på bästa sätt då man besegrade Sundsvall med 4-2 på lördagskvällen. Maja Jakobsson 2, Sanna Ågestedt och Lindsay Grigg målskyttar.

Jönssons sena mål gav J20 tre poäng
21/01 

HV71 J20 besegrade Luleå Hockey på lördagseftermiddagen i den första hemmamatchen i SuperElit Top 10. Slutresultatet skrevs till 2-1 efter ett sent avgörande från Martin Jönsson.

Lindbom inför Örebro hemma
20/01 

I morgon väntar ny lördagsunderhållning i Kinnarps Arena då Örebro Hockey kommer på besök. HV71 kommer från en åtta matcher lång poängstreak och Johan Lindbom har taktiken klar för nya framgångar: "Hög fart och full press från start är det som gäller".

Straffseger för HV71 mot Djurgården på Hovet
19/01 

HV71 besegrar Djurgården med 3-2 efter straffar. Martin Thörnberg gjorde två mål och Anton Bengtsson ett. Dessutom räddade Linus Söderström samtliga Djurgårdsstraffar.

Mer om HV71
Åk med 14-3 till Jönköping på lördag
17/01 

Nu på lördag åker Örebro Hockey till Jönköping för att ta sig an HV71. Vår grymma supporterförening 14-3 anordnar bussresa (inkl. biljett) för endast 280:-

Tornberg: "Vill lyfta fram Glenn Gustafsson"
03/12 

Presskonferensen efter matchen mellan Örebro Hockey och HV71. En match som HV71 vann med 3-0.

Presskonferens: Luleå - HV71
23/10 

Highlights: HV71 - Örebro
13/10 

Se höjdpunkterna från matchen i Kinnarps Arena när Örebro Hockey besegrade HV71 med 5-3.

Ivarsson hyllar Libors fyra poäng
13/10 

Libor Hudacek svarade för två mål och två framspelningar när Örebro Hockey kom ur HV71:s svåra grepp och tog andra raka vinsten, 5–3.

Hudaceks bakom Örebros heroiska vinst
13/10 

Julius Hudacek räddade närmare 50 skott – och brorsan Libor ordnade två mål när Örebro Hockey svarade för ett styrkebesked och besegrade formtoppade HV71 med 5–3 på bortais.

Video från SHL Play
1:46

Erik Brännström i HVTV om första målet

3:11

Tedenby i HVTV om kvällens match och den fina målformen

4:44

Lindbom med det senaste inför kvällens match

10:04

Vilka tre HV-spelare döljer sig i bilden?

2:11

Tedenby om seger, straffen och segerramsan

4:56

Lias om JVM, återkomsten och nya bilen

7:36

HVTV träffar kapten Chris Abbott

8:04

PW inför kvällens match mot Växjö Lakers

15:04

Avstämning med sportchefen Johan Hult

2:28

Tvåmålsskytten Bengtsson eftersnackar i HVTV

1:59

Thörnberg inför kvällens comeback

4:55

Lindboms glädjebesked inför kvällens match

2:45

Arlbrandt: "Kampen och detaljerna kommer att bli viktiga"

2:31

"Lillis" inför Frölunda-HV71

6:52

Tedenby bortdömd på lagtävlingen i Hook

2:59

Jingle Bells Rock med HV71

Tabell
 LagGPGDP
1Växjö Lakers373573
2Frölunda HC363173
3HV71362965
4Skellefteå AIK371165
5Linköping HC37164
6Brynäs IF361961
7Malmö Redhawks36754
8Färjestad BK37-554
9Karlskrona HK36-552
10Luleå Hockey36-450
11Djurgården Hockey35-2246
12Örebro Hockey36-3038
13Leksands IF36-3836
14Rögle BK35-2928
Poängliga
 SpelareGPGATP
1Joakim Lindström36112536
2Broc Little37102535
3Dennis Everberg37151631
4Oskar Lindblom36112031
5Henrik Tömmernes3662430
6Libor Hudacek35121729
7Alexander Bergström36111829
8Olli Palola37131528
9Johan Sundström3191928
10Jesper Jensen3562228
11Garrett Roe36121527
12Johan Ryno32131225
13Bryan Lerg35121224
14Tuomas Kiiskinen35111324
LIVE
Slut
KHK1
VLH4
Slut e. OT
LHF5
FBK4
Slut
SKE3
BIF0
Slut
DIF4
LIF3
Slut
LHC2
RBK1
Slut
VLH4
KHK0
Slut
HV715
ÖRE1
24/01 19:00
SKE0
HV710
24/01 19:00
RBK0
DIF0
24/01 19:00
FHC0
KHK0
26/01 19:00
DIF0
FBK0
26/01 19:00
ÖRE0
LHF0
26/01 19:00
VLH0
RBK0